Zwierzęta trzymane w domach
W naszym kraju praktycznie połowa społeczeństwa posiada w domu jakiegoś zwierzaka. Zwykle są to psy, koty, rzadziej gryzonie czy ptaki. Najczęściej wybieramy takie zwierzęta, które są łatwe w utrzymaniu, nie stanowią dla nas zagrożenia i są tanie w hodowli. Wybierając kota czy psa zależy nam zwykle na zbudowaniu więzi i na przyjacielskich kontaktach. Psy bardzo przywiązują się do właściciela i są niezwykle przyjacielskie. Istnieje jednak grupa ludzi, którzy posiadają w swoich domach zwierzęta, które nie kojarzą nam się jednoznacznie ze zwierzakiem domowym. Są to często zwierzęta drapieżne, czasem jadowite, które wymagają posiadania pewnej wiedzy po stronie właściciela. Trzymanie w domu tych zwierząt wiąże się bowiem z wielką odpowiedzialnością.
Jakie zwierzęta możemy trzymać w domu
O tym jakie zwierzęta można trzymać w domu możemy przekonać się czytając listę wszystkich zwierząt, które możemy legalnie trzymać w gospodarstwie domowym. Dla większości osób lista ta będzie szokująca i niezrozumiała. Wśród zwierząt, które możemy trzymać w domu znajdują się bowiem zwierzęta niebezpieczne, drapieżne i raczej nieprzyjazne. Jednym z takich zwierząt jest fenek. Z wyglądu przypomina niewielkiego psa lub kota. Jest to zwierzę dzikie, które należy odpowiednio wytrenować. Może sprawić wiele trudności jeśli chcemy go trzymać w domu, w którym są inne zwierzęta i dzieci. Fenek żywi się małymi jaszczurkami i gryzoniami. Lubi także jeść jajka.
Innym ciekawym zwierzakiem, który jak się okazuje może być trzymany w domu jest szop pracz. Jest to wybór dla osób silnych i zdecydowanych. Szop pracz musi bowiem przejść odpowiedni trening i mieć odpowiednią dyscyplinę. W innym wypadku musimy liczyć się z pogryzionymi meblami czy też potrzebą wyremontowania mieszkania. Szopy są to bowiem zwierzęta z charakterem. Lubią być jednak blisko ludzi. Do pożywienia tego zwierzęcia zaliczyć można owoce, warzywa, mięso oraz ryby.
Wiele osób trzyma w swoim domu skunksa. Jest to dobre rozwiązanie dla miłośników egzotycznych gatunków zwierząt. Skunks jest raczej leniwy, cichy i spokojny. Bardzo lubi kontakt z człowiekiem, lubi się przytulać i okazywać czułość. Jak się okazuje skunksy hodowlane nie posiadają gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Nie musimy się więc martwić o smród w domu.
Jakie inne egzotyczne zwierzęta możemy trzymać w swoich domach
Innym ciekawym zwierzątkiem, które możemy trzymać w domu jest lotopanka karłowata. Jest to niewielkie zwierzątko z wyglądu przypominające skrzyżowanie wiewiórki z ptakiem. Lotopanka potrafi skakać, co wygląda jakby fruwała na znaczne odległości. Musimy jej więc zapewnić przestrzeń do lotu. Nie ma zbyt dużych potrzeb. Zjada głównie owoce i robaki. W hodowli potrafi przeżyć kilkanaście lat.
Dla miłośników większych zwierząt ciekawym rozwiązaniem może być kapibara. Jest to zwierzę egzotyczne wielkością dorównujące dużym psom. Kapibara może ważyć nawet 60 kg. Jest to zwierzę towarzyskie, lubi przebywać zarówno z innymi zwierzętami jak i z ludźmi. Kapibary są zwykle leniwe, sporo śpią i żywią się roślinami. W domowych warunkach potrafią przeżyć około dziesięciu lat. Potrzebują jednak dostępu do wody, w której uwielbiają się kąpać.
Innym przykładem zwierzęcia egzotycznego, który pojawia się często w naszych dom -ach jest jeż pigmejski. Warto jednak pamiętać, że jego hodowla nie należy do najłatwiejszych. Jeż powinien bowiem mieszkać w ciepłym terrarium, mieć stały dostęp do małych owoców i korzonków. Jeże prowadzą głównie nocny tryb życia. Dlatego decydując się na to zwierzątko musimy być przygotowani na nocne hałasy.
Wiele osób decyduje się na hodowlę egzotycznych, jadowitych pająków. Najczęściej spotyka się ptasznika, który jest stosunkowo łatwy w hodowli gdyż nie ma wielkich potrzeb żywieniowych oraz przestrzennych.