Dieta dla kota

Koty

Koty to typowo mięsożerne zwierzęta. Uwielbiają dobrze zbilansowaną dietę, w której głównym składnikiem będzie mięso. Jak większość domowych zwierząt lubią również wszelkiego rodzaju smakołyki, które dostępne są na rynku. Nie należy jednak przesadzać z podawaniem takich smakowitych i mało wartościowych karm. Nie jest to bowiem zdrowe dla zwierzęcia i może doprowadzić do powstawania różnego rodzaju chorób. Lepszym rozwiązaniem jest podanie kotu innego równie smakowitego przysmaku, który jednocześnie będzie pełen witamin i minerałów.

Jakie smakołyki możemy podawać kotu

Jeśli z jakiegoś powodu chcemy urozmaicić dietę naszego kota, a jednocześnie nie chcemy podawać mu mało wartościowych smakołyków warto poznać kilka produktów, które koty mogą dodatkowo spożywać. O tym co dawać kotu do jedzenia decydujemy bowiem sami i warto w tym względzie kierować się zdrowym rozsądkiem i zdrowie m naszego małego przyjaciela.
Koty mogą na przykład jeść łososia. Jest to dla nich cenne źródło kwasów tłuszczowych oraz tauryny. Łososia można podawać kotu na surowo. Jeśli zatem przyrządzamy dla siebie posiłek składający się z łososia warto podzielić się kawałkiem ze swoim kotem. Równie zdrowym dodatkiem do karmy kota będzie olej rybny. Można nim polewać jedzenie naszego pupila. Olej z łososia czy dorsza zawiera wiele cennych składników, w tym kwasy omega 3. Dzięki temu dodatkowi sierść kota będzie zdrowa i lśniąca. Oleje z ryb wpływają również dobrze na skórę zwierzęcia.
Koty z powodzeniem mogą jeść od czasu do czasu żółtka jaj. Nie wolno go jednak mieszać z białkiem. Same żółtka są dla kotów cennym źródłem łatwo przyswajalnych witamin i zdrowych tłuszczy. Żółtka jaj świetnie wzmacniają odporność kotów i wpływają pozytywnie na cały organizm.

Co jeszcze mogą jeść koty

Co ciekawe koty mogą jeść różnego rodzaju owoce. Jednym z ciekawych przysmaków jest banan. Jest to owoc, który pozytywnie wpływa na trawienie, jest cennym źródłem potasu i błonnika. Można zatem od czasu do czasu poczęstować kota kilkoma plasterkami banana. Nie należy jednak przesadzać z ilością tego owocu, gdyż banan jest pełen węglowodanów i cukrów. Nie każdy kot będzie również chciał spróbować banana. Nie należy go więc zmuszać. Nie jest to bowiem obowiązkowy element diety zwierzaka.
Innym ciekawym urozmaiceniem diety kota jest dynia. Można ją podawać wymieszaną z karmą zwierzaka. Dynię przed podaniem trzeba koniecznie ugotować. Nie wolno bowiem podawać kotu surowej dyni. Jest to składnik, który posmakuje większości zwierzaków.
Co ciekawe koty mogą również jeść od czasu do czasu jabłka. Są to bowiem owoce cenne w błonnik i witaminę C. Jeśli nasz zwierzak lubi podjadać kosteczki jabłka można je z powodzeniem podawać od czasu do czasu. Jabłka, podobnie jak banany mogą jednak u niektórych zwierzaków powodować bóle brzucha. Dlatego po pierwszym podaniu takiego smakołyku dobrze jest poobserwować kota czy nie występują nieprzyjemne dolegliwości.

Trawa w diecie kotów

Bardzo ważnym składnikiem w diecie kotów jest trawa. Jeśli nasz kot wychodzi swobodnie na podwórko nie ma konieczności podawania jej dodatkowo. Zwykle koty zjadają trawę z podwórka kiedy mają taką potrzebę. Inaczej jest ze zwierzakami niewychodzącymi. Wówczas warto zadbać, by kot miał dostęp do świeżej trawy do skubania. Jest to bowiem produkt, który działa zbawiennie na układ trawienny naszego zwierzaka. Trawa działa bowiem jak zmiotka i pomaga kotom usunąć z przewodu pokarmowego niewchłonięte i zalegające składniki. Dzięki trawie koty pozbywają się takich resztek, które w innym przypadku powodowałyby problemy trawienne. Dlatego jeśli nie wychodzimy z kotem na podwórko należy zadbać, by zwierzak miał dostęp do świeżej trawy. Można ją z powodzeniem kupić w każdym sklepie zoologicznym bądź wyhodować samodzielnie w doniczce.