Terapia zwierzęta: jak zwierzęta pomagają w leczeniu i terapii różnych schorzeń
Czy wiesz, że zwierzęta od wieków pełnią ważną rolę w życiu człowieka? Z jednej strony zapewniają nam rozrywkę, ale z drugiej strony, pomagają w walce z chorobami i stanami emocjonalnymi. Terapia zwierzęta, czyli stosowanie zwierząt w celach leczniczych, terapeutycznych i edukacyjnych, znana jest od setek lat. W dzisiejszym artykule opiszemy, w jaki sposób zwierzęta pomagają w leczeniu różnych schorzeń. Przeczytaj i poznaj dokładne informacje na ten temat.
Zwierzęta terapeutyczne
Nie wszystkie zwierzęta nadają się do terapii. Zwierzęta terapeutyczne muszą zmierzać do celu i nadawać się do takiej aktywności. Do tej kategorii zaliczamy przede wszystkim psy, ale również konie, koty i chomiki. Psy muszą spełniać określone wymagania. Powinny być łagodne, dobrze wychowane i szkolenie. Każdy czworonóg musi przejść odpowiednie szkolenie, które pozwoli mu na nawyki terapeutyczne, takie jak unikanie nadmiernego podskakiwania, przytulania i przesiadywania w fotelu w domu. Idealne psy terapeutyczne są w stanie rozładować napięcie emocjonalne i zrelaksować pacjenta.
Zwierzęta terapeutyczne – jak działają?
Pojawienie się zwierzęcia w pokoju pacjenta powoduje emocjonalne i fizyczne reakcje. Chodzenie z psem wpływa na widzenie otaczającego nas świata, a dotykanie i głaskanie zwierząt łagodzi ból i napięcie. Zwierzęta terapeutyczne pomagają w zaburzeniach zachowania, depresji, chorobach psychicznych, zaburzeniach emocjonalnych oraz w leczeniu chorób fizycznych. Interakcja z psem zwiększa oksytocynę, hormon szczęścia. Dzięki tej interakcji ludzie mogą czuć się bardziej zrelaksowani i spokojni.
Terapia z koniem
Terapia koniem to rodzaj interwencji terapeutycznej, która ma na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta. Interakcja z końmi ma pozytywny wpływ na różne stany emocjonalne, takie jak złość, lęk, niskie poczucie własnej wartości. Konie są szczególnie przydatne dla ludzi z zaburzeniami lękowymi, autyzmem, ADHD i problemami z zachowaniem.
Terapia koniem – jak to działa?
Sesja terapeutyczna z koniem trwa około godziny. Pacjent siedzi na koniu lub w pobliżu niego, a terapeuta kieruje zwierzę. Konie przetwarzają informacje z otoczenia, w tym emocje i stan psychiczny pacjenta. Główne cele terapii konnej to poprawa równowagi, siły mięśni, zachowanie, orientacji przestrzennej i poprawa zdolności poznawczych.
Nauka z rybami
Ryby akwariowe to coraz częściej stosowane narzędzie w terapii sensorycznej. Przeglądając akwarium można relaksować się i obniżyć swoje napięcie emocjonalne. Akwaria wprowadzają do pokoju uspokajający ruch wody i dzięki temu wpływają na nasze emocje. Badania pokazują, że patrzenie na ryby obniża poziom stresu i ogranicza zachowania agresywne.
Terapia przez przytulanie
Terapia przez przytulanie polega na skupieniu się na pozytywnych emocjach i komforcie, które sprzyjają wyzwoleniu się od lęku i napięcia. Terapia przytulania jest szczególnie przydatna dla osób z zaburzeniami lękowymi, depresją i samotnością.
Sensoryczna integracja
Sensoryczna integracja jest to proces pracy z pacjentem, który ma na celu uregulowanie systemu nerwowego, poprawę percepcji sensorycznej i zwiększenie poziomu stymulacji. Praca z zwierzęciem może być jednym ze sposobów na osiągnięcie tych celów. Terapia zwierzęta, zwłaszcza z wykorzystaniem różnych materiałów sensorycznych, to świetny sposób na poprawę integracji sensorycznej.
Wspiera rozwój społeczny
Kontakty zwierząt z człowiekiem pomagają w rozwijaniu umiejętności społecznych. Interakcja ze zwierzętami angażuje poczucie empatii, co sprzyja procesowi rozwoju emocjonalnego. Dzieci, które utrzymują kontakt ze zwierzętami, często lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych i dyplomatycznych.
Podsumowanie
Terapia zwierzęca to złożony proces, który wymaga wiedzy, doświadczenia i certyfikatów. Terapia zwierzęta jest skuteczna i wspiera pacjenta, niezależnie od rodzaju choroby czy stanu emocjonalnego. Zwierzęta terapeutyczne poprawiają nastrój, wprowadzają do pokoju spokój i relaks. Terapia zwierzęta może się odbyć na różnych poziomach zaangażowania, od prostego dotykania zwierząt aż po intensywny trening z koniem. Z drugiej strony, nie każde zwierzę nadaje się do terapii. Zwierzęta terapeutyczne muszą posiadać specjalne cechy, takie jak łagodność, dobry trening i wykorzystanie w zaburzeniach emocjonalnych.