Maltańczyki pielęgnacja oczu

Maltańczyki są bardzo delikatną rasą psów i mogą łatwo zachorować, jeśli nie żyją w odpowiednich warunkach. Ze względu na ich mały rozmiar i delikatną naturę, ważne jest, aby utrzymać oczy maltańczyka w dobrym stanie.

Są pewne bardzo konkretne wskazówki i sztuczki dotyczące pielęgnacji oczu maltańczyka, które każdy właściciel psa powinien znać, abyś mógł zachować zdrowie i wspaniały wygląd swojego maltańczyka.

W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać Twojego maltańczyka w zdrowiu i szczęściu.

Pierwszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić jest to, że nie można czyścić oczu Twojego maltańczyka wodą. Każda próba zrobienia tego spowoduje jedynie wtłoczenie wody do oka, co spowoduje więcej szkody niż pożytku.

Zamiast tego, umyj ręce przed dotknięciem oczu Twojego maltańczyka. Następnie delikatnie wytrzyj wilgotną szmatką wszelkie zanieczyszczenia lub wydzielinę, upewniając się, że szmatka pozostaje tuż nad okiem. Jeśli jest tam jakaś wydzielina obecna, łatwo zejdzie po potraktowaniu jej w ten sposób.

Pielęgnacja oczu jest istotnym problemem zarówno dla hodowców maltańczyków, jak i dla właścicieli zwierząt. Rasa ta jest podatna na liczne choroby oczu, w tym dystychię, entropion i nosówkę. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich maltańczyk ma skłonności do któregoś z tych problemów, dopóki one nie wystąpią. Jeśli martwisz się o oczy swojego psa, możesz zapobiec wielu powszechnym schorzeniom oczu, po prostu podejmując odpowiednie środki ostrożności.

Co to jest Distichiasis?

Distichiasis jest chorobą rzęs, w której rzęsy rosną w nieprawidłowy sposób, powodując ból powiek, drapanie rogówki, a nawet ślepotę. Schorzenie to występuje najczęściej u psów, których rodzice mieli tę przypadłość. Pierwszym objawem distichiasis jest zwykle obecność włosków wyrastających z wewnętrznego kącika powieki psa, a nie z zewnętrznego. Powoduje to podrażnienie i swędzenie, co prowadzi do zaczerwienienia i łzawienia oka.

Zaleca się wczesne wykrycie distichiasis, ponieważ może być ono leczone za pomocą drobnego zabiegu chirurgicznego lub poprzez zastosowanie ciekłego azotu w celu zamrożenia mieszka włosowego (co go niszczy). Ponieważ distichiasis jest problemem genetycznym, należy poddać psa badaniom przed rozmnażaniem, aby upewnić się, że nie przekaże on tej choroby swojemu potomstwu.

Plamy z łez

Jednym z najczęstszych problemów, które zauważają właściciele maltańczyków są plamy z łez. Jest to sytuacja, w której czarny lub brązowy płyn pojawia się w pobliżu oczu lub w kąciku oka. Jest to spowodowane przez bakterie i łzy mieszające się razem i łączące się na futrze wokół oczu Twojego psa. Zwykle znajduje się wokół zewnętrznych kącików ich oczu, a czasami poniżej samego oka. Możesz się tego pozbyć, czyszcząc te miejsca codziennie ciepłą ściereczką. Włosy na twarzy Twojego psa powinny być również czyszczone co jakiś czas. W ten sposób usuniesz wszelkie zanieczyszczenia, które mogą tam utkwić, a także sprawisz, że jego sierść będzie wyglądać lepiej.

Zatkane rzęsy

Innym problemem, z którym możesz się spotkać są zatkane rzęsy. Jeśli Twój pies ma dużo włosów wokół oczu, mogą się one zbijać w grudki i w końcu wypadać, powodując powstawanie kul włosowych w okolicach oczu. Można temu zapobiec, przycinając włosy wokół oczu psa co kilka miesięcy.

Pielęgnacja oczu maltańczyka polega na zrozumieniu normalnej anatomii oczu Twojego psa i rozpoznawaniu oznak, że coś może być nie tak. Może to również obejmować regularne wizyty u lekarza weterynarii, który ma doświadczenie w leczeniu maltańczyków.

Anatomia maltańczyka

Tak jak wszystkie psy, Twój maltańczyk ma dwie powieki – górną (zwaną również powieką podniebienną) i dolną (zwaną również powieką podoczodołową). Dodatkowo, Twój maltańczyk ma wewnętrzną powiekę zwaną błoną nyktyczną. Ta trzecia powieka jest widoczna, kiedy pies gwałtownie mruga lub kiedy nadyma policzki. Poniższy schemat przedstawia części oka maltańczyka, w tym błonę dysząca (NM).