Szczepienia dla psa 

Decyzja o posiadaniu psa wiąże się z szeregiem konsekwencji, z których przyszły właściciel powinien zdawać sobie sprawę. Zwierzę nie jest zabawką, wymaga wiele zaangażowania ze strony jego posiadacza, jak również jest obowiązkiem, z którym trzeba się liczyć. Zwłaszcza na początku przygody z czworonogiem, powinno się  posiadać odpowiednią wiedzę, by nasz podopieczny był bezpieczny i zdrowo się chował.

Jedną z podstawowych kwestii związanych z posiadaniem zwierzęcia jest tematyka szczepień. Są one kluczowe dla zdrowia i prawidłowego rozwoju naszych zwierząt. Zwłaszcza jeżeli decydujemy się na szczenię, którego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. To właśnie w tym czasie, nasi mali przyjaciele są szczególnie narażeni na różne choroby i infekcje, które mogą się okazać dla nich śmiertelne. Właśnie dlatego, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza, w celu ustalenia terminu i doboru odpowiednich szczepień dla naszego zwierzęcia. Dobór szczepień ustalany jest przez lekarza w zależności od wielu czynników, takich jak np.: rasa psa, wiek, jego stan zdrowia czy pochodzenie.

Jakie szczepionki dla szczeniaka?

Szczenięta, podobnie jak małe dzieci, posiadają swój kalendarz szczepień wydany przez Światowe Stowarzyszenie Lekarz-y Małych Zwierząt (WSAVA). Znajdują się w nim szczepienia podstawowe, którymi bezwzględnie powinniśmy zaszczepić naszego szczeniaka oraz szczepienia dodatkowe, które nie są wymagane, ale zaleca się je w niektórych sytuacjach.

Szczepienia podstawowe

Szczepienia podstawowe, są niezbędne dla naszych czworonogów. Stanowią dla nich ochronę przed groźnymi chorobami. Pierwsze szczepienia powinny odbyć się między 6 a 8 tygodniem życia szczenięcia. Szczepienie to dotyczy trzech groźnych chorób:

  • parwowiroza – nazywana także psim tyfusem, jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych, atakujących szczenięta do 6 miesiąca życia; wywołuje takie objawy jak: wymioty, biegunka, gorączka, utrata apetytu; często prowadzi do śmierci pupila;
  • nosówka – choroba zakaźna, atakująca układ oddechowy, pokarmowy oraz nerwowy; choroba może przebiegać bezobjawowo, objawowo lub w postaci ciężkiej, doprowadzając do śmierci zwierzęcia; najczęściej pojawia się w pierwszym półroczu życia psa, ale może także wystąpić znacznie później;
  • choroba Rubartha – jest kolejną chorobą zakaźną, atakującą przede wszystkim wątrobę zwierzęcia, wywołuje: żółtaczkę, biegunkę, gorączkę i osłabienie; może doprowadzić do śmierci;

Szczepienia na te choroby należy powtórzyć raz po około miesiącu i drugi raz po około drugim miesiącu. Następnie można stosować dawki przypominające po pół roku oraz po 3 latach.

Szczególną szczepionką wykonywaną u psów jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Choroba ta, wywołuje nie tylko groźne objawy u psa, ale jest również bardzo niebezpieczna dla człowieka. W związku z tym, coroczne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkiem każdego właściciela psa, a brak takiego szczepienia podlega karze pieniężnej.

Szczepienia dodatkowe

Poza szczepieniami podstawowymi, występują także szczepienia dodatkowe. Nie są one obowiązkowe, ale zaleca się je, w zależności od rasy psa i jego stanu zdrowia. Zalecanymi szczepieniami dodatkowymi są szczepienia przeciwko takim chorobom jak:

  • kaszel kenelowy – choroba wywołująca silny kaszel, doprowadzający często do wymiotów, sama choroba nie jest groźna dla psa, ale może wywołać powikłania, które mogą okazać się śmiertelne dla naszego podopiecznego;
  • leptospiroza – choroba wywołuje apatię, wymioty, gorączkę, niewydolności nerek i wątroby; nieleczona nie daje żadnych szans zwierzęciu;
  • borelioza – choroba odkleszczowa; powodująca głównie tkliwości i obrzęki w okolicach stawów;

Choć żaden z naszych czworonożnych przyjaciół nie lubi szczepień, jest to dla nich duża szansa na bezpieczne dorastanie i długie i szczęśliwe życie, a szczęśliwy pies, to także szczęśliwy właściciel.