Szwajcarskie psy pasterskie to rasa średnich i dużych psów pracujących, pochodząca ze Szwajcarii. Są bardzo inteligentne i lojalne. Psy te były wykorzystywane jako uniwersalne psy gospodarskie, strzegące dobytku i stad oraz chroniące dzieci. Dziś są one głównie trzymane jako zwierzęta rodzinne, ale nadal służą w niektórych obszarach jako psy stróżujące i policyjne. Po raz pierwszy uznano je za rasę w Niemczech w 1935 roku. W Stanach Zjednoczonych szwajcarski pies pasterski został uznany przez United Kennel Club 1 stycznia 1980 roku, a następnie przez American Kennel Club 1 lutego 1995 roku.
Wczesna historia szwajcarskiego psa pasterskiego nie jest pewna; uważa się jednak, że pochodzi on z krzyżówek rodzimych psów pasterskich z owczarkami niemieckimi lub francuskimi. Jedna z teorii sugeruje, że rasy te zostały wprowadzone podczas rzymskiego podboju Galii (58-49 r. p.n.e.). Najwcześniejsza znana wzmianka o przodku dzisiejszego szwajcarskiego psa pasterskiego pochodzi z 1542 r. n.e. z obrazu Hansa Aspera (ok. 1494-1552). Obraz przedstawia jednego psa z krótkimi nogami, długą sierścią i wysoko postawionymi uszami oraz drugiego z długimi nogami, krótką sierścią i opadającymi uszami.
Spójrzmy na niektóre z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy posiadaniu i opiece nad szwajcarskim psem pasterskim.
Szwajcarski pies pasterski jest inteligentnym i aktywnym psem, który potrzebuje dużo uwagi i ćwiczeń. Psy te są łatwe w szkoleniu pomimo ich silnego umysłu i będą dobrym towarzyszem dla aktywnego właściciela. Rozkwitają w środowisku, w którym mają miejsce do biegania i zabawy.
Karmienie pasterskiego psa szwajcarskiego
Owczarki szwajcarskie są dużymi psami i mogą zjeść do 36 filiżanek karmy miesięcznie, w zależności od ich wielkości. Będą potrzebowały dwóch lub trzech posiłków każdego dnia. Najlepiej jest karmić je dwa razy dziennie, zamiast zostawiać im jedzenie na cały dzień, ponieważ pomoże Ci to monitorować ilość jedzenia.
Wymagania dotyczące ćwiczeń pasterskiego psa szwajcarskiego
Psu rasy owczarek szwajcarski należy pozwolić na bieganie bez smyczy w bezpiecznym miejscu przynajmniej raz dziennie, ale lepiej dwa razy. Codzienne energiczne spacery są również bardzo korzystne. Nudzący się lub niedostatecznie ćwiczący pies może powodować problemy z zachowaniem.
Szkolenie pasterskiego psa szwajcarskiego
Owczarki szwajcarskie są inteligentnymi psami i mogą być szkolone z podstawowymi komendami, takimi jak siad, zostań, zejdź i przyjdź w ciągu kilku tygodni.
Szwajcarskie psy pasterskie zostały wyhodowane, aby być doskonałymi pasterzami i psami stróżującymi.
Szwajcarski pies pasterski jest duży i muskularny. Umaszczenie może być czarne lub rude, z czarną maską i oznaczeniami opalenizny. Rasa ta ma niezwykle gęstą, podwójną sierść z długim, krzaczastym ogonem, który zwisa nisko do ziemi. Płaszcz musi być regularnie pielęgnowany, aby uniknąć plątania i tworzenia się mat. Owczarki szwajcarskie zrzucają sierść dwa razy do roku, dlatego w tym czasie należy zadbać o odpowiednią pielęgnację.
Owczarki szwajcarskie mają doskonały słuch i wzrok, co czyni je dobrymi psami stróżującymi. Rasa ta doskonale sprawdza się w gospodarstwie rolnym lub w domu jako pies stróżujący. Nie lubią, gdy obcy wchodzą na ich terytorium, dlatego ważne jest, aby socjalizować szczeniaka od najmłodszych lat, aby przyzwyczaić go do poznawania nowych ludzi.
Owczarek szwajcarski jest jedną z najbardziej wszechstronnych ras psów, jakie istnieją.
Ma szeroką głowę i ciemne oczy. Uszy mają nieco trójkątny kształt i zwisają blisko policzków. Ogon jest długi i nisko noszony. Przednie łapy są proste, stopy zaokrąglone, palce wysklepione i dobrze przylegające. Klatka piersiowa jest głęboka, a brzuch wciągnięty. Kończyny tylne mocne, o dobrze ugiętych stawach skokowych, nie wykręcające się ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Sierść składa się z krótkiego, gęstego podszerstka, na który nakłada się grubszy, dłuższy płaszcz okrywowy o różnej długości, przylegający płasko do ciała.