Ciąża u świnki morskiej jest bardzo ciekawą, zabawną i piękną rzeczą, której można być świadkiem. Przyjemnie jest obserwować jak maleństwo rośnie z dnia na dzień i jak rozwija się z każdym mijającym tygodniem. Ale trzeba też wiedzieć, że ciąża u świnki morskiej jest nie tylko zabawą, ale też wiąże się z pewnymi wyzwaniami.
Próbując zajść w ciążę u świnki morskiej można to zrobić na różne sposoby. Możesz spróbować rozmnażać swoje świnki morskie za pomocą sztucznego zapłodnienia lub hodowli naturalnej. Obie metody mają swoje wady i zalety, które musisz rozważyć zanim wybierzesz, którą z nich chcesz zastosować.
Ciąża u świnek morskich jest bardzo podobna do tej u ludzi. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że Twoje zwierzę potrzebuje tak dużo składników odżywczych jak Ty. Dlatego ważne jest, aby ciężarne świnki morskie spożywały dodatkowe witaminy i minerały w drugiej połowie ciąży.
Leczenie ciężarnej świnki morskiej wymaga cierpliwości i miłości. Będziesz musiał ją uważnie obserwować i upewnić się, że jest zdrowa i szczęśliwa. Ale nie martw się! Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojej śwince morskiej mieć udaną ciążę.
Oznaki ciąży to spuchnięty brzuch, budowanie gniazda (zwykle w rogu lub w specjalnym pudełku) i częste oddawanie moczu. Występują również zmiany w zachowaniu, które mogą obejmować agresję w stosunku do innych świnek morskich oraz niechęć do bycia podnoszoną lub dotykaną. Okres ciąży u świnek morskich wynosi 65-75 dni w zależności od tego, kogo pytasz, ale średnio jest to blisko 68 dni.
Świnki morskie mogą być w ciąży do maksymalnie 80 dni. W większości przypadków właściciel nie wie nawet, że jego świnka morska jest w ciąży, dopóki nie urodzi swojego miotu.
Gdy Twoja świnka morska będzie gotowa do porodu, będzie potrzebowała pomocy od Ciebie oraz czystego pomieszczenia, w którym będzie mogła żyć. Dzieci będą musiały pozostać w pokoju z matką przez co najmniej dwa tygodnie po urodzeniu, aby mogły nadal dostawać od niej mleko.
Prawda jest taka, że świnki morskie zachodzą w ciążę tylko wtedy, kiedy same tego chcą. W większości przypadków jest to wtedy, gdy są gotowe do kopulacji. Niektóre samice świnki morskiej mogą nawet nie być płodne, jeśli są zbyt młode lub zbyt stare.
Istnieją również pewne czynniki, które mogą mieć wpływ na płodność świnki:
- Nie były one odpowiednio karmione.
- Klatka nie jest czysta,
- Samiec nie został wykastrowany.
- W życiu świnki morskiej jest dużo stresu.
- Samica nie chce się kopulować i w ogóle nie ma na to ochoty.
Tak więc, jeśli planujesz hodować swoje świnki morskie, upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu i cierpliwości na wszystko, co jest związane z tym procesem.
Świnki morskie są popularnym wyborem dla właścicieli zwierząt domowych w każdym wieku.
Świnki morskie zachodzą w ciążę, gdy dojrzeją, zwykle około szóstego miesiąca życia.
Samica świnki morskiej zachodzi w ciążę tylko wtedy, gdy ma partnera płci męskiej. Jeśli nie ma partnera, nie zajdzie w ciążę ani nie urodzi dziecka.
Samice świnki morskiej zaczynają hibernować (uśpione), gdy zajdą w ciążę i będą nosić swoje dzieci przez cały okres ciąży w tym stanie do około trzech tygodni przed porodem. Nazywa się to byciem „w źrebaku”.
Ciężarne świnki morskie mają dobrze rozwinięte gruczoły sutkowe i zwiększa się wielkość brzucha. Większość ciężarnych samic jest większa niż nieciężarnych. Samce świnek morskich nie są w stanie wyczuć ciąży w przeciwieństwie do innych zwierząt (psy, koty).
Jeśli zamierzasz rozmnażać swoje zwierzę musisz wiedzieć, że gryzonie mogą zajść w ciążę natychmiast po porodzie.
Wielu właścicieli nigdy nie pozwala swoim świnkom morskim mieć dzieci, ponieważ nie chcą, aby przechodziły one przez proces rozmnażania więcej niż jeden raz.
Trzeba na to bardzo uważać, gdyż w przeciwnym razie może się zdarzyć, że nowy miot urodzi się, gdy pierwszy jest jeszcze bardzo mały. W takim przypadku matka może nie być w stanie odpowiednio opiekować się oboma miotami naraz i może zaniedbać lub zabić jeden z nich.