Niestrawność u psów objawia się dokładnie tak samo jak u ludzi. Zwierzęta odczuwają wówczas ból brzucha, wymiotują oraz mają biegunkę. Warto wiedzieć jak leczyć tego typu dolegliwość u naszego psa. Istnieją bowiem domowe sposoby, które leczą niestrawność u naszego zwierzaka.
Jakie są objawy niestrawności u psa
Problem niestrawności dotyczy wielu psów. Jest to przypadłość uciążliwa nie tylko dla zwierzaka, ale również dla jego właściciela. Wśród typowych objawów niestrawności możemy wymienić wzdęcia, nudności, zaparcia, zgagę oraz problemy z oddawaniem kału. Niestrawność może objawiać się również wzmożonym pragnieniem, brakiem apetytu oraz apatią. Często pojawia się podkurczona postawa ciała. W wyniku niestrawności pies często je trawę oraz liże różne powierzchnie w tym podłogę. Czasem pojawia się również gorączka. Te wszystkie dolegliwości mogą nam pomóc rozpoznać na co choruje nasz czworonożny przyjaciel.
Jakie są przyczyny niestrawności u psa
Niestrawność u psa może pojawić się w każdym momencie i często wynika z błędów żywieniowych jakie popełniają ich opiekunowie. Do najczęstszych przyczyn niestrawności można zaliczyć dokarmianie psa resztkami z ludzkich posiłków, przekarmianie psa oraz stosowanie diety, która jest niedostosowana do potrzeb żywieniowych naszego pupila. Problemy z żołądkiem pojawiają się również wówczas gdy pies zje coś nieodpowiedniego co znajdzie na przykład na spacerze. Czasem właściciel nie zdąży wyjąć z pyszczka psa tej niedozwolonej rzeczy. Niestrawność może również być pierwszym objawem poważniejszej choroby takiej jak wrzody żołądka, choroby jelit czy nowotwory. Dlatego też jeśli niestrawność pojawia się dosyć często najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z tym problemem do weterynarza. Po badaniach i wywiadzie można bowiem wykluczyć bądź potwierdzić poważniejsze problemy ze zdrowie -m z jakimi boryka się nasz pies.
Jakie są domowe sposoby na niestrawność u psa
Niestrawność u psa jest to bardzo uciążliwy problem. Powoduje bowiem dyskomfort związany z bólem brzucha. Jeśli zatem zauważymy pierwsze symptomy niestrawności u naszego pupila warto od razu w pierwszej kolejności przyjrzeć się diecie psa. Często bowiem dieta pupila jest nieodpowiednio zbilansowana. Należy również bacznie obserwować czy nasz pies nie je czegoś niedozwolonego i przestrzec domowników, by nie karmili psa resztkami z obiadu. Aby uniknąć tej dolegliwości jaką jest niestrawność u psa domowe sposoby wydają się pierwszą podstawową pomocą. Przede wszystkim nie należy dokarmiać psa resztkami ze stołu. Może to bowiem doprowadzić do poważnych chorób związanych z układem trawiennym. Niektóre produkty spożywane przez ludzi mogą również stanowić zagrożenie dla psów. Zwierzaki bowiem nie mogą jeść czekolady, rodzynek czy czosnku, gdyż produkty te są dla nich trujące. Nie należy również podawać zwierzakom tłustych i mocno przyprawionych dań. Dla psa lepsza będzie lekkostrawna dieta. Stosowaną karmę warto skonsultować z weterynarzem, by dobrać odpowiednią dla naszego pupila.
Kolejnym ważnym punktem jest nieprzekarmianie psa. Zbyt duże porcje mogą bowiem nadmiernie obciążyć żołądek, spowodować wzdęcia oraz bóle brzucha. Duże porcje to prosta droga do otyłości, dlatego warto na to zwrócić uwagę. Porcje posiłku powinny być zatem odpowiednie i podawane w odpowiednich odstępach czasu.
Jeśli dolegliwości związane z układem pokarmowym pojawiają się często należy bezzwłocznie udać się do weterynarza. Tylko specjalista będzie w stanie sprawdzić, czy nasz pies nie choruje na coś poważniejszego. Weterynarz pomoże nam również skomponować odpowiednią dietę i podpowie nam jak powinniśmy opiekować się naszym zwierzakiem. Z domowych sposobów w walce z niestrawnością można wymienić węgiel leczniczy, który podaje się w momencie pojawienia się biegunki, stały dostęp do wody, dzięki czemu pies się nie odwodni oraz zadbanie o to, by pies miał ciszę i spokój, gdyż w trakcie niestrawności zwierzak może mieć ochotę więcej spać i odpoczywać. Warto mu na to pozwolić.