Nieodłącznym elementem rozwoju każdego dziecka jest ząbkowanie. Ząbki rozwijają się powoli, dojrzewają i ruszają w drogę do miejsca docelowego. Większość niemowląt nie przechodzi tego okresu łagodnie. Jakie są objawy ząbkowania i dzieci i jak je zniwelować?
Rodzice zaczynają wypatrywać ząbków w 3-4. miesiącu życia, gdy dziecko zaczyna się obficie ślinić. Często dziecko zaczyna również wkładać rączki do buzi czy inne przedmioty, które akurat ma w rączce, chcąc w ten sposób zniwelować swędzenie i ból dziąseł. Jest bardzo wiele objawów ząbkowania i każde dziecko przechodzi ten okres inaczej. żłobek a ząbkowanie.
Ząbkowanie u dziecka objawy
Pierwsze objawy można zauważyć w obrębie jamy ustnej. Pojawia się opuchlizna dziąseł, zaczerwienienie, swędzenie czy nadmiar wydzielanej śliny. Dziecka stje się bardziej płaczliwe, rozdrażnione. Rodzice mogą zaobserwować spadek apetytu u dziecka czy problemy ze snem.Podczas ząbkowania mogą wystąpić takie objawy jak: gorączka, wymioty, biegunka, a także katar. W trakcie wyżynania się pierwszych ząbków, dziecko może mieć obniżona odporność.
Objawy ząbkowania mogą się nasilać i słabnąć podczas pojawiania się kolejnych zębów jak i w trakcie wyrzynania pojedynczego ząbka. Nie jest regułą, że przy każdym ząbku dziecko będzie wykazywało pełen zestaw dolegliwości. Jest to kwestia mocno indywidualna. Czasami objawy ząbkowania są mylone z przeziębieniem. Może pojawić się katarek, szczególnie przy trójkach i czwórkach.
W trakcie ząbkowania, temperatura może wzrosnąć do 38 stopni. Wyższa jest związana ze stanem zapalnym i wówczas należy udać się do lekarza, by sprawdził przyczynę gorączki u dziecka. Na ból podczas ząbkowania, może pomóc masaż dziąseł. Na rynku dostępne są silikonowe szczoteczki, które zakłada się na palec. Zamoczone w zimnej wodzie lub wyjęte z lodówki, mogą przynieść ulgę dzieciom w ząbkowaniu. Przecieranie nią dziąseł i języka pozwala usunąć osad i resztki pokarmu, a poza tym przyzwyczaja dziecko do późniejszych zabiegów higienicznych.
Powszechnym jest smarowanie obolałych dziąseł maściami, które zmniejszają ból. Ważne, by maści były przeznaczone dla dzieci i w składzie miały naturalne składniki. Warto skonsultować się z lekarzem, jaka maść będzie odpowiednia dla naszego dziecka. Dziecku pomóc może podanie zimnego gryzyka, wyjętego z lodówki lub podanie zmoczonej w zimnej wodzie pieluszki.
Należy pamiętać, że wszystkie czynności w obrębie jamy ustnej należy wykonywać delikatnie. Błona śluzowa może być wrażliwa na urazy. Szczególnie ostrożnie należy przecierać dziąsła, gdy stosuje się sterylną, wilgotną gazę nawiniętą na palec.