Szczepienia psów przeciwko wściekliźnie 

Szczepienia psów

Posiadanie psa wiąże się z jego regularnym szczepieniem. Już w drugim miesiącu życia szczeniaka, powinniśmy go zaszczepić. Szczepienia podstawowe, chronią nasze zwierzęta przed groźnymi chorobami, które mogą doprowadzić do ich śmierci. Do podstawowych szczepień należy zaliczyć szczepienia przeciwko takim chorobom jak: nosówka, parwowiroza oraz choroba Rubartha.

Wścieklizna

Jedną ze szczególnie niebezpiecznych chorób, na które może zapaść nasz czworonożny przyjaciel jest wścieklizna. Jest ona szczególną chorobą, ponieważ chory pies, może zarazić człowieka i narazić go tym samym na poważne konsekwencje zdrowotne lub nawet doprowadzić go do śmierci. Jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania tej choroby jest regularne szczepienie naszych podopiecznych.

Wścieklizna jest chorobą w 100% śmiertelną. Do zakażenia wirusem wywołującym wściekliznę dochodzi poprzez ugryzienie przez zakażone zwierzę. U zwierząt choroba ujawnia się między jednym a dwoma tygodniami od dnia zakażenia. Przebieg choroby występuje pod dwiema postaciami, szałową lub porażenną. Postać szałowa dotyczy przede wszystkim zachowania zwierzęcia. Zazwyczaj jest to pierwsza faza choroby. Pies staje się nadpobudliwy, nieposłuszny oraz agresywny. Towarzyszą temu takie objawy jak podwyższona temperatura ciała oraz poszerzenie źrenic. Postać porażenna, zazwyczaj występuje nieco później. Na tym etapie choroby pojawia się porażenie jednej bądź kilku partii ciała. Porażenie może dotyczyć łap, języka, żuchwy, przełyku czy zadka. W zależności od miejsca porażenia, u psa mogą wystąpić problemy z oddychaniem, opadnięcie języka czy trudności z przełykaniem. Dodatkowo mogą pojawić się drgawki, śpiączka lub śmierć zwierzęcia. Warto dodać, że każda choroba może przebiegać w nieco inny sposób. Nie zawsze musi występować faza szałowa. Czasami choroba ta może nie wykazywać żadnych objawów przez kilka miesięcy lub może ujawnić się dopiero pod postacią porażenną. Każde niepokojące zachowanie psa powinno zostać sprawdzone u weterynarza.

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest prawem każdego posiadacza czworonoga. Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych z 2004 roku zobowiązuje właściciela do zaszczepienia psa w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca jego życia. Powyższa ustawa,reguluje również co ile szczepić psa na wściekliznę. Częstotliwość tego szczepienia powinna odbywać się nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Ustawa nie przewiduje żadnych wyjątków i dotyczy wszystkich psów znajdujących się na terenie kraju. Brak aktualnego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie grozi karą pieniężną do 500 zł. Takiego szczepienia możemy dokonać w każdym gabinecie weterynaryjnym.

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie nie daje 100% gwarancji na to, że nasze zwierzę nie zachoruje. Dlatego też, w sytuacji, kiedy nasz pupil został pogryziony przez dzikie zwierzę, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. Pies zostanie objęty dwutygodniową kwarantanną i ścisłą obserwacją. W przypadku braku objawów ze strony czworonoga, obserwacja się kończy, a lekarz uznaje że pies jest zdrowy. Jeżeli natomiast, pojawiłby się objawy świadczące o wściekliźnie, zwierzę będzie musiało zostać uśpione, a osoby które miały z nim kontakt będą poddane szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

 

Wścieklizna, w dalszym ciągu jest śmiertelną chorobą dotykającą zwierzęta oraz ludzi. Jedyną ochroną przed zapadnięciem na tę chorobę, jest regularne szczepienie naszych podopiecznych. Jeżeli zatem, chcemy aby nasz pupil był zdrowym i szczęśliwym psem, szczepmy go regularnie. Niech to nie będzie nasz smutny obowiązek, ale dbanie o bezpieczeństwo naszego zwierzęcia, ale także o nas samych.