GJ6C0699

 

Kotek - nowy członek rodziny wprowadza się do Państwa domu.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Państwu zapewnić nowemu domownikowi wszystko to, co będzie potrzebował do codziennego życia by był w pełni szczęśliwym i zdrowym kotkiem.

 

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO TERMINU

Kotek, który znalazł się w nieznanym otoczeniu wymaga dużo uwagi i uczucia. Dlatego dobrze jest gdy przez kilka pierwszych dni Nowy Opiekun dysponuje wolnym czasem, który może poświęcić kotu.

 

TRANSPORTER

Ze względów bezpieczeństwa transporter jest niezbędny podczas podróży. Czy to klatka do transportu czy torba transportowa, w każdej z nich podróż dla kota będzie przyjemna, wygodna i bezstresowa.

 

PRZYBYCIE DO NOWEGO DOMU

Od chwili przybycia kotka do domu Nowy Opiekun staje się odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. W nowym otoczeniu kot musi obdarzyć właściciela takim samym zaufaniem, jakim dotychczas darzył matkę i hodowcę. Prawidłowy rozwój kota zależy teraz od opieki, jaką otoczy go nowy właściciel.

Niewłaściwe zachowania: wybudzanie kotka ze snu w celu głaskania czy przytulania, gwałtowne i niedelikatne ruchy mogące kotka przestraszyć lub zrobić mu krzywdę, ciągnięcie za ogon lub uszy, chwytanie za głowę, podnoszenie za przednie łapy.

Zagrożenia w domu: młody, ciekawski kotek jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwa. Ukrywając środki chemiczne, leki, potencjalnie niebezpieczne przedmioty: igły, nici, agrafki, gąbki, zabezpieczając kuchenki, uważając na włączone żelazko, uchylone drzwiczki pralki czy drzwi wejściowe, pozbywając się szkodliwych roślin, jesteśmy w stanie ustrzec kotka przed większością zagrożeń dla jego zdrowia i życia. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

LEGOWISKO

Okrągłe, owalne, kosz, materac, hamak, budka czyli miejsce na sen i odpoczynek.

Koty śpią przeciętnie 15 godzin dziennie, dlatego wygodne, przytulne i ciepłe posłanie jest konieczne do zadowolenia Pana Kota. Często na czas drzemki koty wybierają miejsca położone trochę wyżej, dlatego legowiska na parapet należą do jednych z ulubionych miejsc odpoczynku oraz miejsc obserwatorskich kotów. Czasem koty wybierają zupełnie inne miejsca do spania ( niekoniecznie ku uciesze swoich opiekunów) np. płyty kuchenne.

Kot, który swojego człowieka obdarzył bezgranicznym zaufaniem i miłością zaszczyci go swoją obecnością w łóżku. To ogromny zaszczyt dla człowieka, więc trzeba kotu zrobić miejsce.

Koty mają ogromną zdolność adaptacji i dostosowują swoje zwyczaje do zwyczajów domowników, w ten sposób mogą spędzać więcej czasu ze swoimi opiekunami. Jeśli właściciele są nieobecni przez większą część dnia- to właśnie ten czas koty przeznaczają na sen. Na koci sen wpływa również … pogoda. Deszcz czy zimno nie sprzyjają kociej aktywności i skutecznie zatrzymują je w cieplutkim i mięciutkim posłaniu. Kot większą część nocy przesypia. Jeśli człowiek nie chce zostać ściągniętym z łóżka o 5 nad ranem i chce dłużej cieszyć się spokojnym snem, wystarczy zaciągnąć grube zasłony lub szczelne rolety, które skutecznie uchronią kota przed reakcją na światło dzienne.

 

KOCIE DRZEWKO

Kocięta uwielbiają skakać i wspinać się. Drzewko pozwala rozładować energię kota i uniknąć szalonych pogoni po mieszkaniu oraz skoków z mebli na firanki. Drapak posłuży też do pielęgnacji, naostrzenia kocich pazurków, co uchroni tapicerkę Państwa mebli przed zadrapaniami. Kotek nie będzie wbijał w nią z rozkoszą swoich pazurków. Drapak to nie tylko miejsce zabaw, to również idealne miejsce do spania oraz doskonały punkt obserwacyjny.

 

ZABAWKI

Myszki, rybki, piłeczki, piórka, wędki, drapaczki, tunele pobudzają kotka do aktywności, wyostrzają zmysły, rozbudzają instynkty łowcze, zapewniają naszemu kociemu łowcy rozrywkę na długi czas i utrzymują go w dobrej formie.

Kot jest najbardziej aktywny zaraz po zachodzie i bezpośrednio przed wschodem słońca. Takie zwyczaje związane są z naturą łowcy i upodobaniem do polowań. Koty są drapieżnikami polującymi na małe zwierzęta, ptaki, owady, a te są najbardziej ożywione właśnie po zmierzchu i bladym świtem. Zachęcam do zabawy ze swoim kotem, której kulminacyjnym momentem będzie pozwolenie kotu na pochwycenie upolowanej ofiary: pluszowej myszki, ptasich piórek czy laserowego światełka. Wspólna zabawa wzmacnia więź z kotem.

 

MISKI

Jedna ceramiczna miseczka na pokarm suchy, druga na mokry, trzecia na wodę- ta ilość misek zadowoli każdego kota. Koty nie lubią wkładać głowy do wnętrza naczynia, ani dotykać wąsami do jego brzegów, dlatego ich miseczki powinny być płytkie, ale szerokie. Tylko odpowiednio dobrana miseczka sprawi, że Państwa ulubieniec będzie mógł spokojnie rozkoszować się posiłkiem. Ponieważ koty często brudzą podczas jedzenia proszę postawić miseczkę z jedzeniem najlepiej na podkładce albo tacce łatwej do czyszczenia. Miseczka na wodę powinna stać z dala od miseczki z jedzeniem, by woda nie uległa zabrudzeniu w czasie zachłannego jedzenia. Żaden drapieżnik nie pije tam gdzie poluje, dlatego i kot nie będzie pił w okolicach jedzenia.

Warto pamiętać o częstej zmianie wody w miseczce nawet 3 razy dziennie. Kotek powinien mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Jest to jeden z warunków zapobiegania tworzeniu się kamieni moczowych. Zarówno woda jak i jedzenie, które podajemy naszemu pupilowi powinno mieć temperaturę pokojową. Zimne jedzenie nie pachnie i jest nie wskazane dla wrażliwego kociego brzuszka.

 

KARMA MOKRA I SUCHA

Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego podstawą ich diety powinno być surowe mięso wołowe, cielęce, królicze, drobiowe czy rybie ( dozwolone ryby to: łosoś, tuńczyk, dorsz, flądra, halibut, pstrąg, węgorz, okoń, sola, szczupak, są one wolne od tiaminazy, która niszczy witaminę B1) oraz karma mokra kompletna z dużym udziałem mięsa bez dodatku zbóż. Karmę mokrą należy podawać w proporcjach od 200 do 300 g dziennie.

Kocią dietę możemy uzupełnić o suchą karmę bezzbożową, która dostarczy mu suplementów i wartościowych składników odżywczych potrzebnych do codziennej egzystencji oraz prawidłowego rozwoju. Dorosły kot zjada jej około 60-70 gramów dziennie.

Przy wyborze suchej karmy powinni się Państwo kierować zestawieniem składników. Karma wysokiej jakości ma dużo mięsa w swoim składzie ( producent dokładnie podaje jego procentowy udział), owoce i warzywa, które zastępują wypełniacze oraz składniki mineralne i witaminy, bardzo potrzebne dla zdrowia naszego kota.

Na pewno należy unikać karmy, która w swoim składzie ma mączkę roślinną ( jest ona tanim wypełniaczem a nie pełnowartościowym zbożem), sztuczne barwniki, substancje słodzące i konserwanty ( bardzo niekorzystne dla zdrowia kota ale i dla niego uzależniające. Później nie będzie chciał jeść nic innego, mimo tego, że mu to szkodzi).

Aby Państwa pupil był zdrowy i szczęśliwy musicie zwracać uwagę na jakość produktu, który podajecie mu do spożycia. On bezgranicznie wam ufa.

 

KUWETA I ŻWIEREK

Kocia kuweta powinna znajdować się w ustronnym miejscu oraz być wystarczająco głęboka tak, aby w czasie kopania i grzebania jej zawartość nie została rozrzucona w około. Praktyczne są także kuwety zakryte, zapewniające kotu większą intymność oraz maskujące rozprzestrzenianie się zapachów. My do kuwety sypiemy żwirek z glinki bentonitowej zbrylający się ( na raz 6 litrów). Wilgoć zostaje natychmiast wchłaniana, tworząc twarde grudki, które łatwo można usunąć łopatką. Żwirek ten niezwykle dobrze wiąże nieprzyjemne zapachy, nie kurzy się i jest wyjątkowo wydajny, a przy tym ładnie pachnie dziecięcym pudrem lub trawą cytrynową.

 

HIGIENA

Pielęgnacja sierści: Kot poświęca dużo czasu na pielęgnację sierści. W tym celu wylizuje ciało szorstkim językiem, pomagając sobie łapami zwilżonymi śliną. Aby zapobiec zbijaniu się włosów z żołądku i jelitach podajemy kotu 1-2 razy w tygodniu jedną łyżeczkę pasty odkłaczającej.

Zadbanie o kocią sierść należy również do obowiązku opiekuna. Czas poświecony na szczotkowanie i czesanie sierści stanowi chwile zacieśniające więź łączącą kota i człowieka. U kotów ras krótkowłosych wystarcza szczotkowanie raz w tygodniu, zabieg ten ma na celu usuniecie martwych włosów, które kot może połykać podczas codziennej toalety. Do czesania powinno się używać szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami.

Kąpiel: Nie wszystkie koty lubią wodę, więc kąpiel może być zdarzeniem bardzo stresującym dla kota. Osobiście preferuję kąpiel na sucho przy użyciu odpowiedniej rękawicy lub chusteczek nasączonych specjalnym, niezwykle delikatnym preparatem, którego odczyn pH dostosowany jest do odczynu skóry kota. Uzyskane efekty są zbliżone jak w przypadku metody tradycyjnej, przy czym pozostawiamy zdrowie swoje i kota w identycznym stanie jak przed kąpielą. Ważne: Nie wolno używać szamponów przeznaczonych dla ludzi, mogą one być szkodliwe dla kota.

Pielęgnacja kocich pazurków: Do przycinania pazurków najlepiej nadają się obcinacze w formie gilotynki. Usuwa się zawsze pustą część pazurka uważając, aby nie naruszyć mocno ukrwionej podstawy o wyraźnie różowym zabarwieniu. Zbyt krótkie obcięcie pazurka jest bolesne i wywołuje krwawienie.

Higiena oczu: Po spaniu w kącikach kocich oczu zbierają się „śpioszki”. Usuwamy je przemywając gazikiem nasączonym specjalnym preparatem do pielęgnacji oczu.

Czyszczenie uszu: Zdrowe uszy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeśli zauważymy brud należy go usunąć przemywając ucho gazikiem nasączonym specjalnym preparatem do czyszczenia uszu. Jeśli zaś wydzielina znajdująca się w małżowinie usznej ma nietypowy wygląd należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Higiena jamy ustnej: Zęby mleczne u kotów pojawiają się pomiędzy 2 a 6 tygodniem życia, zęby stałe około 4 miesiąca. Płytka nazębna gromadząca się na zębach może ulec przekształceniu w kamień nazębny. Jest on przyczyną zapalenia dziąseł, nieprzyjemnego zapachu z pyszczka, czy bólu zębów. Aby spowolnić odkładanie się kamienia nazębnego lub zapobiec namnażaniu się bakterii, które powodują wytwarzanie się płytki nazębnej należy czyścić kocie ząbki odpowiednią pastą przeznaczoną dla zwierząt ( pasta ludzka w żadnym wypadku się do tego nie nadaje).

 

KOCI SŁUCH I OBROŻA Z DZWONECZKIEM

Słuch jest jednym z wiodących zmysłów u kota. Jest bardzo wrażliwy i niezawodny, nie lubi wysokich dźwięków, które drażnią go, a wręcz bolą. Dlatego bardzo często koty uciekają i wykazują rozdrażnienie słysząc płacz dziecka lub krzyk dorosłej osoby. Są to dźwięki zbyt wysokie i podrażniają ich wrażliwy narząd. Dlatego stanowczo odradzam obróżkę z dzwoneczkiem. Dźwięk przez niego wydawany nie jest najprzyjemniejszą rzeczą dla kota, jest drażniący i może doprowadzić do niepożądany zachowań np. agresji, a nawet uszkodzić koci narząd słuchu. Bez obróżki kotu na pewno będzie się żyło lepiej.

 

RODOWÓD

To dokument potwierdzający pochodzenie zwierzęcia, czyli jego przynależność do określonej rasy kotów. Prawdziwy rodowód zawiera: 5- pokoleniową tabelę przodków, pełne dane hodowcy, dane kota, numer rodowodu, numer S/N oraz numer mikrochipa.

Rodowód jest Państwu potrzebny dla potwierdzenia, że wasz kociak jest rasowy, tzn. że jest to rzeczywiście kot brytyjski z wyglądu i z charakteru.

W Polsce działają różne kluby hodowców i stowarzyszenia. Każde z nich musi być zrzeszone w jednej z Międzynarodowych Organizacji Felinologicznych i działać pod jej patronatem. W Polsce spotykamy kluby i stowarzyszenia działające pod patronatem FPL- polskiego przedstawiciela FIFe, pod patronatem WCF, TICA. Tylko te hodowle kotów rasowych w Polsce, które należą do klubów, stowarzyszeń działających pod patronatem FIFe, WCF, TICA, CFA dostają oryginalne międzynarodowe rodowody dla swoich kociąt.

Rodowodowy= rasowy.