Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z psa

Jak znaleźć kleszcza u swojego psa?

Miesiące letnie, a zwłaszcza maj oraz czerwiec jest to okres znacznej aktywności kleszczy. Z tego też względu jeśli wybieramy się z psem na spacer w miejsca wzmożonej aktywności kleszczy warto zawsze po spacerze sprawdzić sierść oraz skórę swojego zwierzaka i sprawdzić dokładnie czy nie znajduje się na niej jakiś nieprzyjaciel. Jeśli znajdziemy na swoim psie kleszcza należy go jak najszybciej usunąć.
Warto jednak wiedzieć jak znaleźć kleszcza u zwierzaka. Kleszcze są to bardzo małe pasożyty. Wielkością przypominają ziarenko sezamu. Są więc trudne do wykrycia i najczęściej trzeba się naszukać , by je wykryć. Zwłaszcza zwierzątka z dłuższą sierścią należy dokładnie przeglądnąć w poszukiwaniu kleszczy. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić wilgotne i ciemne miejsca na ciele psa. Takie miejsca są szczególnie ulubione wśród kleszczy. Powinniśmy zatem sprawdzić zarówno pachwiny u psa, okolice pyszczka, oczu i uszu oraz skórę pod obrożą i ogonem. Jeśli nie stosujemy u swojego psa specjalnych środków odstraszających kleszcze, po jednym spacerze możemy znaleźć kilka pasożytów. Dlatego odpowiednio dobrany środek z pewnością pomoże w walce z tymi pasożytami.

Najważniejsze zasady jak wyciągnąć kleszcza u psa

Jeśli znajdziemy u swojego psa kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Warto zatem wiedzieć jak usunąć kleszcza z psa. Jeśli jednak nie potrafimy zrobić tego prawidłowo, lub obawiamy się czy będziemy w stanie zrobić to poprawnie, warto udać się psem do specjalisty. Weterynarz z pewnością wyciągnie kleszcza w sposób odpowiedni i jednocześnie zdezynfekuje ranę. Specjalista pomoże nam również dobrać środek przeciwko kleszczom odpowiedni dla naszego pupila.
Usuwanie kleszcza u psa nie jest jednak zabiegiem bardzo skomplikowanym. Należy to zrobić dokładnie i ostrożnie. Ważne jest, by nie urwać głowy kleszcza, tylko wyciągnąć go w całości. Do tego celu warto użyć odpowiedniej pęsety, która pozwoli na złapanie kleszcza w odpowiednim miejscu, to jest przy samej skórze psa.
Istnieje kilka technik jak wyciągnąć kleszcza z psa. Jednak najbardziej skuteczne i najpopularniejsze są dwie z nich. Jedna technika mówi o tym, by wyciągnąć kleszcza jednym ruchem ku górze. Należy jednak być bardzo precyzyjnym, gdyż za pomocą tej techniki bardzo łatwo jest urwać głowę kleszcza. W ten sposób możemy doprowadzić do rozwinięcia się zakażenia i stanu zapalnego. Dlatego dla osób mniej wprawionych lepszym sposobem będzie usuwanie kleszcza przy pomocy drugiej techniki. Drugim sposobem jest wykręcanie kleszcza zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Należy to robić energicznie, bez zatrzymywania się. Ważne jest również to, by uważać na urwanie głowy pasożyta. Obie metody są bardzo skuteczne i w obu niezwykle istotne jest, by nie ściskać kleszcza zbyt mocno. Nie należy również smarować kleszcza żadnymi preparatami, alkoholem czy czymś tłustym. Przy nieostrożnym wyciąganiu pasożyta możemy sprawić, że zacznie on zwracać treść żołądkową do krwioobiegu naszego pupila. Tym samym kleszcz może przekazać wszystkie choroby, których jest nosicielem. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja i należy jej bezwzględnie unikać.

Zdrowie. Co zrobić po usunięciu kleszcza z psa

Po usunięcia kleszcza z ciała naszego psa należy zdezynfekować miejsce, w którym znajdował się pasożyt. Kleszcza najlepiej spuścić w toalecie bądź spalić. Nie należy go zgniatać, gdyż w ten sposób rozsiewamy wszelkie zarazki. Usuwanie kleszcza z psa nie powinno sprawiać zbyt dużych trudności. Ważne jest, by zachować spokój oraz nie działać w pośpiechu. Aby zabieg był nieco przyjemniejszy dla naszego psa warto zaproponować mu jego ulubioną karmę czy przysmak. W ten sposób zmniejszymy ilość stresu u naszego psa i poprawimy mu humor. Również właściciel psa nie powinien się zbytnio stresować całą sytuacją.