Wybór modelu żywienia kota zależy od opiekuna, jego preferencji, wiedzy i sposobu życia. Ze względu na konieczność zapewnienia podopiecznemu odpowiedniego bilansu wodnego, lepszym i bezpieczniejszym wyborem byłaby karma mokra. Zawiera ona wystarczającą ilość wody, dzięki czemu kot nie jest zmuszony do pobierania jej w innej postaci.

 

Badania pokazały, że koty żywione karmą mokrą w ciągu dnia praktycznie nie piją wody, mimo, że i tak pobierają jej najwięcej ( jest to woda zawarta w karmie mokrej). Koty żywione karmą suchą piją wody najwięcej, jednak bilans wodny organizmu kota jest najmniejszy. Prawidłowy bilans wodny jest gwarancją prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych oraz utrzymania funkcji nerek, odpowiednia ilość dostarczonej wody stanowi podstawę długotrwałego utrzymania zdrowia kota. Poza tym karma mokra, dzięki procesowi technologicznemu w większym stopniu niż karma sucha zachowuje wartość odżywczą surowców, z których została wyprodukowana. Dodatkowo opracowana na bazie surowców wcześniej nieprzetworzonych, bez dodatków składników węglowodanowych w najlepszym stopniu odzwierciedla naturalny pokarm kota. Aby pokarm można było określić mianem pełnowartościowego, musi on pokrywać specyficzne, gatunkowo uwarunkowane zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze: dotyczy to głównie białek, tłuszczy, witamin, składników mineralnych czy związków biologicznie czynnych.

Ze względu na metabolizm kota, niezbędnych jest kilka elementów diety, bez których organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Chodzi o taurynę i kwas arachidonowy. Tauryna odpowiada za produkcję soli żółciowych niezbędnych do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników tłuszczowych, poza tym wpływa na prawidłowe funkcjonowanie serca, bierze udział w procesach związanych z rozrodem oraz spełnia ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku. Źródłami zarówno tauryny jak i kwasu arachidonowego są mięso i podroby- stąd też wynika bezwzględność stosowania tych surowców w żywieniu kotów.

Poniżaj zamieszczam wykaz polecanych karm dla kotów.