Każde odchylenie od tych norm może być dla Państwa sygnałem ostrzegawczym, że coś niedobrego dzieje się ze zwierzęciem. Prawidłowe parametry życiowe kota przedstawiają się następująco:

 

1.TEMPERATURA: Ciepłota wewnętrzna ciała jest jednym z podstawowych elementów branym pod uwagę podczas oceny stanu klinicznego pacjenta. Prawidłowa temperatura u kota wynosi 38 –39°C. Temperatura 34-37°C wskazuje na hipotermię, a temperatura 39,5-40,5°C sugeruje gorączkę. Oba odstępstwa od normy kwalifikują kota do dokładniejszego zbadania przez lekarza.

 

2. KOLOR SKÓRY I DZIĄSEŁ KOTA: jeśli skóra brzucha, okolic pach i pachwin lub małżowin usznych jest nienaturalnie blada, czerwona, sina lub żółta należy natychmiast zabrać pupila do lekarza weterynarii. Dziąsła kota powinny być różowe. Jeżeli są bardzo blade, lub wręcz przeciwnie przekrwione to również powód by odwiedzić weterynarza.

3. CZAS KAPILARNY: czyli czas wypełniania naczyń włosowatych. Oceniamy w ten sposób stan układu krążenia. Prawidłowy czas kapilarny wynosi 1-2 sekundy (aby go zmierzyć odchylamy wargę i naciskamy palcem na dziąsło tak, by chwilowo straciło swoją naturalną barwę. Puszczamy. Widzimy teraz w miejscu wcześniejszego ucisku jasny punkt. Teraz musimy określić w jakim czasie ten jasny punkt wrócił do swojej pierwotnej barwy. I to jest właśnie czas kapilarny, czas w którym naczynia krwionośne wypełniają się krwią.) Jeśli ten okres trwa dłużej, warto skonsultować się z weterynarzem. Sytuację krytyczną mamy wówczas, jeżeli czas kapilarny trwa dłużej niż 3 sekundy, lub krócej niż 1 sekunda.

4. ELASTYCZNOŚĆ SKÓRY: Skóra u zwierząt zdrowych jest elastyczna i miękka i daje się łatwo ująć w fałdy (zwłaszcza na szyi), które po zwolnieniu natychmiast wyrównują się. Jeśli skóra straciła swoją jędrność i wraca powoli, kot najprawdopodobniej jest odwodniony.
W krytycznych sytuacjach utrata elastyczności skóry może być oznaką zapaści, nie należy więc zwlekać z wizytą u weterynarza, gdy zaobserwujemy spadek jędrności kociej skóry.

5. LICZBA UDERZEŃ SERCA: Ilość uderzeń u zdrowego kota wynosi około 100-140 uderzeń/minutę. Aby je policzyć należy przyłożyć dłoń do lewej strony klatki piersiowej kota tak, by opuszkami palców sięgnąć do mostka zwierzęcia. Policz ilość uderzeń serca w ciągu 15 sekund, a następnie pomnóż wynik przez 4, uzyskasz w ten sposób liczbę uderzeń serca na minutę.

6. TĘTNO: Badanie tętna pozwala ocenić stan układu krążenia oraz jest jednym z najważniejszych testów wykorzystywanych w sytuacjach zagrażających życiu. Najlepszym miejscem do pomiaru tętna u kota jest tętnica udowa, na wewnętrznej powierzchni tylnej łapy, tuż przy pachwinie. Prawidłowy rytm tętna: 100-140 uderzeń /minutę oznacza, że wyczuwalne pod palcami fale tętna następują po sobie w jednakowych odstępach czasu, są zgodne pod względem ilości z uderzeniami serca, są oddzielone od siebie jednakowymi odstępami czasowymi, a także są symetryczne (czyli mierzone po dwóch stronach ciała na jednoimiennych tętnicach są jednakowe). Nieregularne tętno może wskazywać na problemy z sercem, słabe- może pojawiać się w przebiegu wstrząsu, odwodnienia, spadku ciśnienia tętniczego krwi lub niewydolności serca, przyśpieszone- przy gorączce, silnych bólach oraz silnym stresie.

7.ODDYCHANIE: Prawidłowa ilość oddechów u zdrowego kota to 10-40 oddechów na minutę. Liczymy je patrząc z góry na obie strony klatki piersiowej licząc ruchy oddechów przez 0,5 – 1 minuty.

8. OCENA STANU PSYCHICZNEGO: Zdrowe koty są radosne, żywiołowe zainteresowane otoczeniem, reagują na wołanie, głaskanie czy chwytanie, jeśli zwierzę z opóźnieniem reaguje na bodźce, jest senne, nie chce się ruszać lub – co gorsze – jest zdezorientowane, wpada na różne przedmioty, wpatruje się w przestrzeń, chodzi w kółko czy też przewraca się na bok – jeszcze w tym samym dniu należy się zgłosić do lekarza weterynarii.

 

Jako troskliwi opiekunowie czworonogów – powinniśmy mieć zawsze pod ręką apteczkę, w której powinny się znaleźć:

 • Numer telefonu do zaufanego lekarza weterynarii lub lecznicy, która dysponuje całodobowym dyżurem.
 • Informacja o normalnych funkcjach życiowych naszego kota (temperatura wewnętrzna ciała,kolor skóry i dziąseł, czas kapilarny, liczba uderzeń serca na minutę, puls/tętno, liczba oddechów na minutę, aktualna masa ciała kota).
 • Kaganiec lub pas materiału, który może posłużyć do unieruchomienia pyszczka. Dostępne są już specjalne kagańce dla kotów, które pozwalają zabezpieczyć się przed pogryzieniem.
 • Materiały opatrunkowe ( jałowe gaziki, gaza jałowa, bandaż elastyczny, bandaż zwykły, plastry do zaklejania ran)
 • Nożyczki z zaokrąglonymi końcami.
 • Wąska pęseta (do usuwania ciał obcych).
 • Termometr elektroniczny.
 • Koc ratunkowy/ ręcznik (do unieruchomienia lub ogrzania).
 • Roztwór antyseptyczny do oczyszczania i przemywania ran (np. rivanol, octenisept, jodyna, woda utleniona. Pamiętaj, że fenol jest szkodliwy dla kotów!).
 • Środki natłuszczające (np. wazelina, ułatwia wprowadzenie termometru).
 • Węgiel leczniczy ( jeśli podejrzewamy zatrucie- zapobiegniemy w ten sposób wchłonięciu się toksyn z przewodu pokarmowego. Pamiętajmy jednak, iż węgiel aktywny działa na jelita jak „szczoteczka“. Jest wydalany wraz ze stolcem i bardzo trudno się spiera z tapicerki i dywanów)
 • 3% roztwór wody utlenionej na zatrucia 
 • Preparat przeciwbiegunkowy (np. Smecta lub produkt weterynaryjny)
 • Rękawiczki lateksowe