Boże Narodzenie, to magiczny czas bycia razem, to magia opleciona zwyczajami, tradycjami i wierzeniami, to magiczna pora, kiedy wszystko się może zdarzyć i kiedy spełniają się życzenia....
Drodzy Kociarze,
składamy Wam serdeczne życzenia,
zdrowych i spokojnych
Świąt Bożego Narodzenia !


Pamiętamy i o Waszych mruczkach, dlatego przypominamy o czym musicie pamiętać, aby spędzić z kotem bezpieczne święta:


1. Choinka- powinna być solidnie umocowana, by kot nie miał szans jej przewrócić czy popchnąć. Drzewko może być sztuczne lub żywe. Jeśli żywe to zwykle są to jodła, sosna, świerk i daglezja. Absolutnie zakazany jest cis (toksyczny dla kota). Jednak pozostałe drzewa również mogą stanowić zagrożenie. Wszystko z powodu żywicy, która jest szkodliwa dla kotów – uszkadza nerki. Jedynym drzewkiem, które nie puszcza żywicy, jest świerk. I to właśnie on stanowi najlepszy wybór w przypadku kociarza.
Żywa choinka zrzuca igły, które – jeśli zostaną przez kota zjedzone – mogą uszkodzić ściany jelit lub doprowadzić do silnego zatrucia. Niektóre koty z wielkim zaangażowaniem obgryzają również sztuczne gałązki. Zjedzenie dużej ilości plastiku też ma niebezpieczne konsekwencje.
Dalej... Woda z choinki- niestety, z powodu wydzielającej się żywicy może stanowić dla kota zagrożenie. Może też zawierać toksyczne substancje, wydobywające się z nawożonej ziemi. Ponad to niektórzy producenci zalecają dosypywanie do wody specjalnych chemikaliów, które przedłużają żywotność drzewka. Lepiej, aby nie znalazły się one w kocim przewodzie pokarmowym.


2. Gwiazda betlejemska (poinsecja, wilczomlecz piękny): związki zawarte w sokach tej rośliny mogą poparzyć skórę, a po połknięciu poparzeniu ulega przełyk. Trująca jest każda cześć tej rośliny. Jemioła również jest zakazana- zawiera trujące ciała toksalbuminy oraz lektyny. Gdyby kot postanowił się nimi uraczyć, mogłoby się to skończyć poważnymi problemami zdrowotnymi: wymioty, biegunka, gorączka, nieskie tętno, zapaść...


3. Szklane bombki-Zjedzenie przez kota nawet drobnego odłamka stłuczonego szkła może doprowadzić do śmierci, a wbite w delikatne łapki  – do bolesnego zranienia.


4. Włosy anielskie, łańcuchy- połknięcie tych małych nitek może skutkować poranieniem tkanek przewodu pokarmowego, bolesnością brzucha.


5. Lampki świąteczne- zaplątany w kable kot może zrobić sobie wielką krzywdę, nawet się udusić. A w przypadku przegryzienia kabla może dojść do porażenia prądem.


6. Potrawy ze świątecznego stołu- mogą kotu zaszkodzić. Nie podawaj mruczkowi ryb wędzonych ani w occie, w żadnym wypadku nie częstuj zwierzęcia czekoladą, bo jest trująca.
I w kocim domu może stać choinka, ale należy zachować specjalne środki ostrożności. Koci umysł działa jak u małego dziecka, więc lepiej nie zostawiać kota sam na sam z choinką.
Święta z kotem mogą być naprawdę wspaniałe, zatem spokojnych i rozmruczanych Świąt!


Zapraszamy do obejrzenia naszej świątecznej galerii, w obiektywie Pani Fotograf Agnieszki Studzienny Fotografia.