Kocięta przez pierwsze 2 tygodnie swojego życia są całkowicie zależne od matki i niewrażliwe na wiele bodźców. Nie widzą i nie słyszą, a lokalizują matkę tylko poprzez czucie ciepła i zmysł węchu. Koci noworodek instynktownie wie, że powinien podczołgać się w kierunku sutków matki i ssać. Zwykle każdy kociak z miotu ma „swój” sutek, który rozpoznaje właśnie po zapachu.

W czasie pierwszego tygodnia życia rozwój kociąt następuje bardzo szybko. Potrafią w tym czasie podwoić swoją wagę urodzeniową. Bardzo szybko zaczynają mruczeć w trakcie ssania.

Zobacz więcej

Jest mi miło poinformować, iż w dniu 12.08.2019 w naszej hodowli przyszły na świat pierwsze kocięta naszej ślicznej Roxanne DEL MILLARS* ES - Hiszpanki z pochodzenia oraz naszego angielskiego przystojniaka Kamerona KOLINGA*UK. Mamy sześcioro pięknych i zdrowych kociąt. Kocięta Roxi i Kameronka będą miały imionka na literkę „ H”. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu rezerwacji koteczki lub kocurka z miotu " H".

Zobacz więcej

Drugi i trzeci miesiąc życia to dla wszystkich kociąt etap nauki. Kotki dużo mniej śpią, za to uczą się kocich zachowań. Większość lekcji odbywa się podczas zabawy. Ćwiczą podkradanie się, przyczajanie, robienie kociego grzbietu, skoki, gonitwy, ucieczki. Siostry i bracia w zabawie muszą być na zmianę ofiarami i myśliwymi. Podczas wspinaczki i balansowania kociaki trenują mięśnie oraz zmysł równowagi. Kocica jest dla młodych wzorem zachowania. Naśladują jej zachowania takie jak pobieranie pokarmu, przeciąganie się, ostrzenie pazurów, wspinanie się, drapanie. Po dwunastu tygodniach od porodu kotka prawie ignoruje swoje młode. Gryzieniem i parskaniem trzyma je z dala od siebie. Są one już zdolne do samodzielnego życia. Na tym etapie rozwoju młode kotki opanowały już wszystkie potrzebne do życia zachowania, są samodzielne, żywiołowe, ciekawskie i skore do zabawy.

Zobacz więcej

Drugi tydzień życia małego kotka to rozwój zmysłów. W tym czasie otwierają się oczy. Na początku ich barwa jest niebieska. Około 5-6 tygodnia życia kolor oczu kotka zaczyna się zmieniać na docelowy, a cały proces zmiany koloru oczu trwa zazwyczaj do ukończenia przez kociaka 4 miesiąca życia. U dwutygodniowego malucha poprawiają się zdolności motoryczne czyli kociak sprawniej porusza się w kojcu. Zaczyna też odpowiadać na dźwięki wydawane przez matkę, a także zaczyna powoli uczyć się pokazywać emocje – syczy, gdy czuje zagrożenie. W trzecim tygodniu kociakowi zaczynają wyrastać ząbki. Mały kotek jest coraz sprawniejszy ruchowo, już nie pełza, stoi na łapkach i stawia swoje pierwsze kroki. Zaczyna też poznawać swoją mamę i rodzeństwo.

Zobacz więcej

Kocięta przychodzą na świat ślepe i głuche. Mają jednak doskonale wykształcony węch, który pozwala im znaleźć drogę do sutków matki. Zaraz po przyjściu na świat ich waga wahała się od 100 do 112g. W ciągu pierwszego tygodnia kocięta są „przyklejone” do mamy, nieustannie jedzą przez co ich masa urodzeniowa zwiększyła się dwukrotnie. Obecnie nasze kotki ważą od 240 do 250g. Nasza Astra jest wspaniałą kocią mamą, z czułością zajmuje się i pielęgnuje swoje małe. Koci tata- Kameron również wykazuje zainteresowanie swoim potomstwem i urzęduje w kojcu pilnując i strzegąc małych. Tak oto wygląda miłość macierzyńska u kotów :)

Zobacz więcej

Jest mi niezmiernie miło przedstawić Państwu cudne kocięta z miotu G. Maluszki przyszły na świat w dniu 13.05.2019 r. Szczęśliwymi rodzicami zostali: nasza prześliczna Astra, koteczka urodzona w naszej hodowli - Lady Astra Blue Blu Gattino * PL oraz nasz dostojny kocurek, Anglik z pochodzenia - Sire Kameron Kolinga * UK. Mamy dwa kocurki- Gorbiego i Gucciego oraz dwie koteczki- Goyę oraz Gaję.

Zobacz więcej